STM Košice Pravdivo o nepravých zuboch

Od remeselníka k dentistovi a zubnému technikovi

 

Najkomplexnejšou zbierkou špecializujúcou sa na vývoj zubnej protetiky a zubného lekárstva na Slovensku je kolekcia zubno-technickej techniky Slovenskej komory zubných technikov (SKZT). Vďaka podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a prideleniu finančnej dotácie Slovenskému technickému múzeu (STM) sa uskutočnil zámer umiestnenia kolekcie zubnej techniky SKZT do priestorov STM a následného vybudovania expozície s tematikou histórie "zubnotechnickej a zubnolekárskej techniky".

 

Na celkovej ploche expozície cca 100 m2  je úvod do problematiky vyriešený formou exkurzie tým najpodstatnejším, čo ľudia počas svojej existencie v prístupoch k funkčnosti a estetike chrupu vymysleli, zaujímavé fakty a overené pravdy o nepravých zuboch strieda štylizovaná dioráma pracovne a ordinácie prvého slovenského dentistu Františka Kusku. Plynulý prechod na pracoviská zubného technika – čiastočne znázornené zubno-technické laboratórium a pracoviská výroby zubných koruniek, mostíkov a snímacích protéz, ale aj témy ako odlievanie kovov v zubnej technike a porcelán zase strieda ukážka zubnej ambulancie z 1. polovice 20. storočia.

 

Expozíciu dotvárajú osvetľovacie prvky v podobe podsvietených banerov, osvetlenia vitrín a hlavného osvetlenia. Naša spoločnosť realizovala návrh, dodávku, inštaláciu a nastavenie hlavného osvetlenia, ktoré tvorí troj-okruhový lištový systém a kvalitné LED svietidlá CLS Sapphire Gallery Zoom s vysokým CRI indexom. Svietidlá sú s možnosťou plynulého nastavenia šírky lúča, stmievania a montáže prídavného príslušenstva, ako sú tvarovacie klapky (barndoor). Všetky tieto vlastnosti požitých LED svietidiel zabezpečujú vysokú flexibilitu v rámci umiestnenia a nastavenia osvetlenia a v neposlednom rade aj ochranu zbierkových predmetov pred vplyvom svetlaKategória: Svetelná technika
Dátum: 2019