Divadlo A. Bagara Nitra - osvetlenie fasády

Budova Divadla Andreja Bagara je súčasťou centra a jednou z hlavných dominánt Svätoplukovho námestia v Nitre a preto ho vďaka vhodnému nasvieteniu môže čo najlepšie dopĺňať a skrášľovať.

 

Na priečelí divadla boli staré energeticky náročné svietidlá nahradené novými vysokovýkonnými LED reflektormi určenými pre vonkajšie použitie od dánskeho výrobcu SGM Lighting. Po vyskúšaní jednotlivých typov svietidiel na požadovaných miestach a odskúšaní sily nasvietenia sa vybrala konfigurácia svetiel s označením SGM P-5 POI s troma typmi optiky a svetiel SGM Q-7 POI. Všetky tieto reflektory sú v bielom prevedení a majú možnosť miešania farieb RGBW, čím je možné dosiahnúť požadovaný farebný efekt.

Na požadované nasvietenie budovy sa celkovo použilo päť kusov SGM Q-7 POI, a deväť kusov SGM P-5 POI s optikami 15°, 21°a 43°.

Všetky svietidlá sú riadené nástenným architektonickým ovládačom Sunlite STICK-DE3.

 

Divadlo sa rozhodlo, že budova bude osvetlená väčšinou bielym svetlom, no k dispozícii je tiež farebné nasvietenie, ktoré je plánované využívať predovšetkým pri výnimočných príležitostiach, akými sú napríklad premiérove uvádzanie divadelných hier a podobne. Znamená to, že farby osvetlenia sa budú voliť tak, aby zvýraznili prípadne charakterizovali danú inscenáciu.Kategória: Svetelná technika
Dátum: 2017